Nocna biegowa majówka w Starym Sączu, czyli IV edycja Biegu Nocnego  św. Kingi. ZAPISY!!!

Po raz IV pod piękną Bramą Szeklerską,  spotkają się biegacze na starcie  Biegu nocnego św. Kingi. To właśnie z tego miejsca, znajdującego się pod murami klasztoru klarysek 7 maja 2022 roku punktualnie o godzinie 21:30 ruszą biegacze krętymi i urokliwymi uliczkami wokół starosądeckiej zabytkowej starówki.

            Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia zostanie rozegrana na trzech dystansach. Zawodnicy będą rywalizować na pętlach o długości około 3,3 km. Każdy z uczestników będzie miał do wyboru przy zapisach możliwość wybrania dystansu, od jednej do trzech pętli, przy czym biegiem głównym pozostaje bieg na 10 km.

            Trasa zawodów prowadzi od Placu św. Kingi przez ulice: Daszyńskiego, Kopernika na Rynek i dalej ulicami: 11 listopada, Krakowską, Powstańców Chochołowskich, Stefana Batorego, Staszica, Rynek pierzeja Zachodnia , Kazimierza Wielkieg( wzdłuż rynku maślanego)  księdza Odziomka, wzdłuż kościoła Świętej Elżbiety w ulicę Jana III Sobieskiego obok kościoła Świętego Rocha. Ostatni odcinek pętli wiedzie ulicą Świętego Rocha wzdłuż starego cmentarza, przez ulicę 22 stycznia i Bandurskiego obok stadionu MKS Sokół, a następnie pod murami klasztoru sióstr klarysek przez Bramę Szeklerską na plac Świętej Kingi.

            Wyjątkowość biegu tworzy nie tylko nocna oprawa biegu i starannie zaplanowana trasa, ale także historia miejsca. Stary Sącz bowiem jest jednym z najstarszych miast w Polsce, którego historia sięga XIII wieku. Starosądecki rynek stanowi przykład unikatowej średniowiecznej zabudowy. To miasto królewskie, z którym związani są królowie Bolesław Wstydliwy i Jan III Sobieski oraz księżniczka węgierska, kanonizowana w 1999 roku św. Kinga. Związki Polski z Węgrami symbolizuje ufundowana przez Siedmiogrodzkie Stowarzyszenie Światowego Związku Węgrów, zawsze otwarta Brama Szeklerska, bowiem według tradycji ludu Seklerów powinna być dostępna zarówno dla szczęśliwych jak i nieszczęśliwych. Siedmiogrodzcy Węgrzy zwykli umieszczać na swoich bramach piękną inskrypcję „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”. Przesłanie to dotyczy również biegaczy, którzy już w maju staną do rywalizacji w Starym Sączu.

Przypominamy, że zapisy już ruszyły, wystarczy więc wejść na stronę internetową biegu www.aktywnystarysacz.pl/ dokonać rejestracji. Poprzednia edycja biegu zgromadziła a starcie blisko trzystu amatorów nocnego biegania.

Patronat medialny nad zawodami objęły portale informacyjne: starosądeckie.info oraz Kurier Starosądecki.